0
0

حکم فروش مواد غذایی تاریخ گذشته چیست؟

125 بازدید

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی مجلس در روز سه شنبه 1 مردادماه 1392 ماده دیگری از گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه اصلاح قانون نظام صنفی کشور را مورد بررسی و تصویب قرار دادند.

نمایندگان در جلسه علنی این روز با تصویب ماده 41 این لایحه مقرر کردند که جریمه مقرر در ماده 59 قانون و تبصره یک آن به شرح زیر اصلاح و دو تبصره به عنوان تبصره‌های 3 و 4 به آن الحاق شود:

مرحله اول و دوم

متخلف علاوه بر الزام به پرداخت خسارت وارد شده به خریدار یا مصرف‌کننده در مرحله اول معادل 2 برابر مابه‌التفاوت ارزش کالا یا خدمت ابرازی یا درخواستی و کالای عرضه یا فروخته شده یا خدمت ارائه داده شده و در مرحله دوم به 4 برابر ما‌به‌التفاوت مذکور جریمه می‌شود.

مرحله سوم

در مرحله سوم به 6 برابر ما‌به‌التفاوت جریمه می‌شود و علاوه بر پرداخت جریمه پارچه یا تابلو بر سردر محل کسب به عنوان متخلف صنفی به مدت دو هفته نصب می‌شود.

مرحله چهارم

در مرحله چهارم به 8 برابر ما‌به‌التفاوت جریمه می‌شود و پارچه یا تابلو بر سردر محل کسب به عنوان متخلف صنفی به مدت یک ماه نصب می‌گردد.

مرحله پنجم

در مرحله پنجم و مراتب بعدی به 10 برابر مابه‌التفاوت جریمه می‌شود و پارچه یا تابلو بر سردر محل کسب به عنوان متخلف صنفی به مدت دو ماه نصب می‌شود.

  • همچنین پروانه کسب وی به مدت 6 ماه تعلیق و محل کسب تعطیل می‌گردد.

تبصره ها

  • تبصره 1- در صورت تقاضای خریدار مبنی بر استرداد کالا، فروشنده علاوه بر پرداخت جریمه مقرر، مکلف به قبول کالا و استرداد وجه دریافتی به خریدار است و در صورت استنکاف واحد صنفی تا اجرای کامل حکم تعطیل می‌شود.
  • تبصره 3- عرضه، نگهداری به قصد فروش و فروش کالا بدون علامت استاندارد ایران و ارائه خدمات بدون تایید موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران در صورتی‌که استاندارد کالا یا خدمات اجباری شده باشد، مشمول مقررات این ماده می‌شود.
  • تبصره 4- فروش کالاهای تاریخ‌مصرف گذشته در حکم تقلب محسوب می‌شود و مرتکب به جریمه مقرر در این ماده محکوم می‌شود. چنانکه کالا یا خدمات عرضه شده بنا بر نظر کارشناسی غیر قابل مصرف باشد، جریمه و خسارت بر مبنای قیمت عرضه شده محاسبه می‌شود.

نمایندگان با 131 رای موافق، 3 رای مخالف و 13 رای ممتنع از مجموع 217 نماینده حاضر در صحن علنی به تصویب رساندند.

امتیاز: 5 | تعداد نظرات: 5
https://www.behdashtmohit.com/?p=25965
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد حکم فروش مواد غذایی تاریخ گذشته چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

کپی برداری از محتوای این سایت مجاز نیست!