0
0

۲۴,۵۹۳ مورد تماس مردمی با سامانه بهداشت ۱۹۰

103 بازدید

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت مهندس محراب آقازاده رئیس سامانه بهداشت ۱۹۰ افزود: ۸۶۱۹ تماس مربوط به مسائل بهداشتی منجر به ثبت شکایت در سامانه بهداشت ۱۹۰ گردیده است و بیش از ۱۵۹۷۴ تماس به مبادی ذیربط و سازمان های برون بخشی و درون بخشی ارجاع و راهنمایی شده است.

وی گفت : تا کنون به ۹۴درصد از کل شکایات رسیدگی شده و ۶ درصد در دست اقدام و پیگیری می باشد.

آقازاده افزود: از مجموع شکایات رسیدگی شده، ۱۸ درصد با نتیجه ی رفع نقص، ۱۵ درصد با نتیجه ی معرفی متخلفین به مراجع قضایی، ۲۵ درصد با صدور اخطار کتبی و ۴ درصد با نتیجه معدوم سازی ۴۷۳۰ کیلوگرم کالای آسیب رسان و مواد غذایی غیر بهداشتی مختومه شده است.

وی گفت: بیشترین شکایات ثبت شده به ترتیب در دانشگاه های علوم پزشکی مشهد ۱۵ درصد، شهید بهشتی ۱۱ درصد، ایران ۱۰ درصد و شیراز ۹ درصد و اصفهان ۸ درصد بوده است.

رئیس سامانه بهداشت ۱۹۰ افزود: کثرت شکایات در اصناف مختلف به ترتیب امکنه مسکونی ۱۱ درصد، اغذیه فروشی و ساندویچ و پیتزا ۱۰ درصد، سلف سرویس و رستوران ۱۰ و نانوایی ۹ درصد و بقالی و سوپرمارکت ۸ درصد و از نظر جنسیت تماس گیرندگان نیز ۷۲ درصد مرد و ۲۸ درصد زن بوده اند.

وی گفت: بیشترین نوع درخواست و مشکلات بهداشتی عبارت از عرضه مواد غذایی صنفی سنتی فاسد ، عرضه مواد غذایی بسته بندی شده فاسد و فاقد تاریخ معتبر ، دفع غیر بهداشتی فاضلاب ، انجام فعالیت غیر مجاز(مانند: تهیه و بسته بندی مواد غذایی، تاتو و … ) ، استفاده از مواد اولیه فاقد کیفیت مناسب، وجود جسم خارجی در مواد غذایی صنفی سنتی، عدم رعایت بهداشت دست ها، عدم رعایت شرایط بهداشتی نگهداری مواد غذایی و عرضه قلیان در مراکز فاقد مجوز بوده است.

آقازاده افزود: از اطلاعاتی که از نظرسنجی مردمی به صورت تلفنی از تماس گیرندگان محترم با سامانه بهداشت ۱۹۰ بدست آمده تاکنون مشخص گردیده ۹۶ درصد تماس گیرندگان از نحوه رسیدگی به شکایات رضایت دارند و ۴ درصد ناراضی بودند که شکایات آنان جهت رسیدگی مجدد به دانشگاه های ذیربط ارجاع گردید.

وی گفت:در بررسی به عمل آمده از اخبار ثبتی در مدت مشابه سال های ۹۴ و ۹۵ مشخص گردید نسبت به سال ۹۵ به میزان ۳۴ درصد و نسبت به سال ۹۴ به میزان ۷۶ درصد افزایش تماس حاصل شده که این نشان از اعتماد مردم به این سامانه در رسیدگی مناسب به اخبار و شکایات آنان می باشد.

وی در پایان گفت: این سامانه ضمن تشکر از بازرسان دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور که به صورت شبانه روزی در حال بازرسی و رسیدگی به شکایات مردمی می باشند، از عموم هموطنان تقاضا دارد به محض رویت هر گونه تخلف بهداشتی، مورد را فورا به سامانه شبانه روزی بهداشت ۱۹۰ اطلاع دهند و مطمئن باشند به اخبارو شکایات آنان در اسرع وقت و با حساسیت خاص رسیدگی و نتیجه به صورت تلفنی به آنان اعلام خواهد شد.

 

منبع: مرکز سلامت محیط و کار

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://www.behdashtmohit.com/?p=10508
اشتراک گذاری:
ادمین
حامد کاظمی - مدیر سایت بهداشت محیط دات کام
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد ۲۴,۵۹۳ مورد تماس مردمی با سامانه بهداشت ۱۹۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

کپی برداری از محتوای این سایت مجاز نیست!