0
0

مهمترین عامل انتقال عفونت های بیمارستانی

161 بازدید
کارشناس ارشد بهداشت محیط بیمارستان امام سجاد (ع) یاسوج گفت: مهمترین عامل انتقال عفونت در محیط های بیمارستانی، دست های آلوده است.

حمید حکمت منش با بیان اینکه شست و شوی صحیح دست ها بهترین روش در پیشگیری از انتقال عفونت های بیمارستانی است، افزود: برای شستن دست ها باید اصول صحیح و نکات بهداشتی در هنگام شست و شو رعایت شود.

وی زمان استاندارد شستشوی صحیح دست ها را ۱ تا ۲ دقیقه دانست و اذعان داشت: برای شستن دست ها باید ابتدا حلقه و یا ساعت را از دست خارج و آب را در فشار و دمای مناسب تنظیم می کنیم، سپس دست ها را به طور کامل خیس کرده و مقدار ۵ تا ۱۰ سی سی صابون مایع در کف دست ها می ریزیم و دست ها را به هم می مالیم.

کارشناس ارشد بهداشت محیط بیمارستان امام سجاد (ع) یاسوج با اشاره به اینکه شستن دست ها باید با حرکات مالشی و دورانی آغاز شود، ادامه داد: سپس کف دست راست را به پشت دست چپ و بالعکس و نیز کف دست ها را به هم می کشیم به نحوی که انگشتان بین هم قرار گرفته و به هم ساییده شوند.

حکمت منش اضافه کرد: پشت انگشتان دست راست را در کف دست چپ و بالعکس قرار می دهیم بگونه ای که انگشتان به حالت قفل شدن در هم قرار گیرند، سپس با کف یک دست انگشت شست دست دیگر را به صورت چرخشی و نوک انگشتان یک دست را در کف دست دیگر فشار و با حرکت چرخشی کاملا شستشو و تمیز می کنیم.

وی ابراز داشت: در پایان مچ هر دو دست را شسته و دست ها را کاملا آبکشی و با دستمال کاغذی خشک می کنیم.

کارشناس بهداشت محیط بیمارستان امام سجاد (ع) یاسوج اشاره ای نیز به اهمیت شست و شوی دست ها در مواقع ضروری داشت و عنوان کرد: شستن دست ها قبل و بعد از مراقبت های پرستاری و پزشکی، تماس با دارو و غذای بیمار، قبل و بعد از پوشیدن دستکش و نیز پس از تماس با ترشحات بیمار و سرویس بهداشتی لازم و ضروری است.

حمید حکمت منش در پایان تاکید نمود: پوشیدن دست کش به هیچ عنوان جایگزین شستشوی دست نمی شود و بهتر است با رعایت اصول بهداشتی به فکر سلامتی خود و دیگران باشیم

 

منبع: بهداشت نیوز
این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟
https://www.behdashtmohit.com/?p=13355
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد مهمترین عامل انتقال عفونت های بیمارستانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

کپی برداری از محتوای این سایت مجاز نیست!