گرافین ماده مناسبی برای سد راه پشه‌ها و جلوگیری از گزیده شدن توسط آن‌هاست

0 153

گرافین ابر ماده بسیار انعطاف‌پذیری که برای ساخت سلول‌های خورشیدی مورد استفاده قرار می‌گیرد، دفع کننده خوب پشه‌ها هم هست. تیمی از محققان دانشگاه براون دریافتند که پوشاک تولید شده از گرافین، نه تنها مانع فیزیکی خوبی برای سد راه پشه‌هاست بلکه می‌تواند در رفتار آن‌ها نیز تغییر ایجاد کرده و مانعی در مقابل گزش پشه ها باشد.

در این مطالعه همچنین آمده که گرافین سیگنال‌های شیمیایی را که پشه‌ها با آن به سمت موجودات زنده جذب می‌شوند را بلاک می‌کند. «سینتیا کاستیلو» دانشجوی مقطع دکترای دانشگاه براون در این باره گفته:

Cinque Terre

پاسخنامه تشریحی آزمون کارشناسی ارشد بهداشت محیط ۱۳۹۷

بعد از استفاده از گرافین پشه‌ها اصلا روی پوست فرود نیامدند و انگار هیچ رغبتی هم به این کار نداشتند. ما فکر می‌کردیم که می‌توان از گرافین به خاطر به عنوان سد فیزیکی در مقابل گزش پشه ها استفاده کرد اما وقتی نتایج این تحقیقات را دیدیم، با خودمان گفتیم شاید این ماده به عنوان یک سد شیمیایی هم عمل می‌کند و در واقع پشه‌ها متوجه حضور موجود زنده نمی‌شوند.

در این تحقیق، پژوهشگران بازوی افراد شرکت‌کننده را با غشایی از گرافین اکساید که روی آن را لایه‌ای از پارچه کتانی فرا گرفته بود پوشاندند. برای مقایسه بازوی تعدادی از داوطلبان هم فقط با پارچه کتانی پوشانده شد و پشه‌ها حتی یکبار هم گروهی که روی بازویشان لایه گرافین قرار گرفته بود را نگزیدند.

البته گرافین اکساید در معرض رطوبت اثر خود را به مقدار قابل توجهی از دست می‌دهد و متاسفانه پشه‌ها در محیط‌های مرطوب بیشتر حضور دارند. دانشمندان متوجه شدند که پشه‌ها می‌توانند با سوراخ کردن لایه گرافین اکساید مرطوب به آن نفوذ کنند. اما وقتی از گرافین با محتوای اکسیژنی کمتری (rGO) استفاده کردند به این نتیجه رسیدند که ماده مذکور به عنوان سدی در مقابل پشه‌ها در هر دو محیط خشک و مرطوب عمل می‌کند.

با این حال یکی از مشکلات rGO، عدم انتقال هوا از طریق آن است که باعث جلوگیری از نتفس پوست می‌شود. بنابراین این ماده نمی‌تواند در تولید لباس‌های کمپینگ و گردشگری مورد استفاده قرار بگیرد. دانشمندان به دنبال راهی هستند تا گرافین را در شرایط مرطوب هم پایدار و قوی نگه دارند.

 
منبع: دیجیاتو

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.