کرونا ویروس Coronavirus

0 210

 کرونا ویروس ها ( Corona-viruses (CoV خانواده بزرگی از ویروس ها هستند که از بیماری سرماخوردگی گرفته تا بیماری­های شدیدتر مانند سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS-CoV) و سندرم شدید تنفسی حاد شدید (SARS-CoV) می­تواند ایجاد بیماری کند. نوع جدید کرونا ویروس (nCoV) نوعی است که تا کنون در انسان تشخیص داده نشده بود.کرونا ویروس ها مشترک بین انسان و حیوان هستند. تحقیقات دقیق نشان می دهد که SARS-CoV از نوعی گربه و MERS-CoV از نوعی شتر به انسان منتقل شده است. چندین گروه کرونا ویروس نیز در حیوانات وجود دارند که هنوز آلودگی آن به انسان مشاهده نشده است.

 

 علائم بیماری:

Cinque Terre

پاسخنامه تشریحی آزمون کارشناسی ارشد بهداشت محیط ۱۳۹۷

علائم شایع ناشی از این بیماری شامل: تب، علائم تنفسی،آبریزش بینی، سرفه، گلودرد، تنگی نفس است. در موارد شدیدتر، عفونت می تواند باعث ذات الریه، سندرم حاد شدید تنفسی، نارسایی کلیه و حتی مرگ شود.

 

توصیه ­های بهداشتی برای جلوگیری از شیوع عفونت:

  شستن منظم دست، پوشاندن دهان و بینی هنگام سرفه و عطسه ، پخت و پز کامل گوشت و تخم مرغ است. از تماس نزدیک با هر کسی که علائم بیماری تنفسی مانند سرفه و عطسه دارد، نیز باید خودداری کنید. 

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) از نزدیک در حال مشاهده وقایع پیرامون شیوع بیماری تنفسی ناشی از یک کروناویروس جدید است که برای اولین بار در ووهان ، استان هوبی چین شناسایی شده است. مقامات چینی کرونا ویروس جدید را از صدها مورد تایید شده از کرونا ویروس در چین، شناسایی کردند. اولین مورد در ایالات متحده در ۲۱ ژانویه سال ۲۰۲۰ اعلام شد، و تا تاریخ ۲۶ ژانویه ۵ مورد شناسایی شد که به ووهان چین سفر کرده بودند. تحقیقات برای ادامه کسب تحقیقات در حال انجام است.

منابع:

 https://www.who.int/health-topics/coronavirus

 https://www.cdc.gov/coronavirus

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.