کتاب بهداشت قالیبافان

0 305

هنر قالیبافی از قدیم یکی از مهمترین صنایع دستی در اغلب روستاهای ایران بوده و ایران مهد قالی دنیا، کشوری است که از دیر زمان به نام سرزمین فرش های افسانه ای و زیبا شهرت جهانی داشته و دارد.

طبق آمار موجود یک میلیون و دویست هزار دار قالیبافی در ۲۱۰ شهر و ۲۷۰۰۰ روستای کشور وجود دارد که در این کارگاه ها حدود دو میلیون و دویست هزار بافنده به صورت تمام وقت یا پاره وقت به بافندگی اشتغال دارند. متاسفانه با وجود نقش بسیار پراهمیت و حیاتی صنعت قالیبافی، شرایط کار آن به گونه ای است که قالیبافی به عنوان یک کار سخت و طاقت فرسا و زیان آور بشمار می آید. ارزیابی های ارگونومیکی انجام شده، شغل قالیبافی را به عنوان خطرناکترین شغل در بین مشاغلی مانند کفاشی، خیاطی و سراجی ارزیابی کرده است.

Cinque Terre

پاسخنامه تشریحی آزمون کارشناسی ارشد بهداشت محیط ۱۳۹۷

ساعات کار طولانی، شرایط کار طولانی، شرایط نامطلوب محیط کارگاه قالیبافی از نظر روشنایی، تهویه نامطلوب و وضعیت ارگونومیکی نامناسب بدن و ابزار کار، از جمله مهمترین مشکلات پیش روی این گروه از شاغلان در کشور است.بنابراین به منظور ارتقای کیفیت و بهره وری بیشتر و پیشگیری از بروز عوارض و بیماریهای شغلی و تامین سلامت قالیبافان که یکی از اهداف مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی است بایستی با ارائه آموزشهای بهداشت شغلی و فراهم کردن حداقل شرایطس و استانداردهای لازم در محیط کار به رونق و ارتقای جایگاه فرش ایرانی توجه ویژه ای شود….

نویسندگان: محمد حنفی بجد ، دکتر رضا غزتیان ، حمیده توسلیان ، فریده سیف آقایی
تهیه شده توسط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند

دانلـود فایل

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.