رئیس جامعه متخصصین داخلی وزارت بهداشت: مرگ شهروندان در اثر تزریق پنی‌سیلین را جدی بگیرد

0 95

رئیس جامعه متخصصین داخلی ایران نسبت به مرگ چند نفر در اثر استفاده از داروهای تقلبی هشدار داد.

فهیمه حسن‌میری: شنیدن خبرهایی مبنی بر مرگ چند نفر بر اثر تزریق پنی‌سیلین‌های تقلبی مدتی است که مردم را نگران کرده است. با وجود تکذیب مسئولان وزارت بهداشت اما امروز باز هم دکتر ایرج خسرونیا، رئیس جامعه متخصصین داخلی ایران نسبت به این قضیه هشدار داد.

Cinque Terre

پاسخنامه تشریحی آزمون کارشناسی ارشد بهداشت محیط ۱۳۹۷

شما نسبت به مرگ فردی چهل ساله در اثر تزریق پنی سیلین هشدار داده اید. در این رابطه بیشتر توضیح می دهید؟

نتایج رسیدگی به پرونده این مرد چهل ساله نشان داد که این بیمار به دلیل استفاده از پنی‌سیلین وارداتی از چین، جان خود را از دست داده است. او بعد از تزریق، به تب و لرز و پایین آمدن فشار خون دچار شده و راه تنفسی اش بسته می‌شود که با انجام عملیات احیا به هوش نیامده و متاسفانه بعد از ۱۵ دقیقه فوت می‌کند. آمار نشان می‌دهد در طول سال گذشته چندین نفر بر اثر حساسیت ناشی از تزریق پنی‌سیلین جان خودشان را از دست داده‌اند و مسئولان باید نسبت به این قضیه حساس باشند چون تعداد این افراد در حال بیشتر شدن است.

این اتفاق به دلیل تقلبی بودن پنی‌سیلین‌هاست؟

اگر کسی چندین بار پنی‌سیلین یا پنادول تزریق کند احتیاج به تست مجدد ندارد اما دیده شده که یکی دو نفر بعد از تزریق‌های متوالی جان خود را از دست داده‌اند. این اتفاق می‌تواند به دلیل حساسیت بیش از حد به پنی‌سیلین به دلیل ترکیبات نامناسب آن یا قاچاقی و تقلبی بودن آنها باشد.

اما وزارت بهداشت تقلبی بودن داروها به ویژه ورود پنی‌سیلین‌های چینی و تقلبی را رد می‌کند.

چه تکذیب صورت بگیرد و چه صورت نگیرد مساله این است که آمار مرگ و میر در اثر استفاده از داروهای تقلبی بالاست و بررسی‌های پزشکی قانونی نشان می‌دهد که تا کنون چند نفر از هموطنانمان جان خود را به این دلیل از دست داده‌اند. چون پوکه‌ این پنی‌سیلین‌ها موجود نیست، نمی‌توان نظر قطعی داد. هم این احتمال وجود دارد که این داروها تقلبی باشد و از خارج وارد شده باشد و هم این احتمال وجود دارد که موادی که در این داروها وجود دارد با بدن مردم ما سازگاری نداشته باشد.

با توجه به تاکیدهایی که صورت میگیرد مبنی بر این که پنی‌سیلین از خارج وارد نمی‌شود و در داخل کشور تولید می‌شود، ممکن است مشکل ناشی از مواد اولیه باشد؟

بله این احتمال وجود دارد. با این که پنی‌سیلین ممکن است در داخل کشور تولید شود اما ممکن است مواد اولیه آن که ساخت خارج است با بدن مردم ما سازگاری نداشته باشد. مسئولان باید این هشدارها را جدی بگیرند و صرفا به فکر تکذیب چنین اخباری نباشند بلکه علت مرگ این افراد را بررسی کنند تا سلامت شهروندان دیگری بر اثر این اتفاق به خطر نیفتد.

 
منبع: خبرآنلاین

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.