دلایل و اهمیت اخذ گواهینامه آموزش بهداشت اصناف – رپورتاژ آگهی

0 156
با توجه به مراجعه روز افزون افراد به مراکز تهیه مواد غذایی و فست فودها و اماکن عمومی جهت تفریح، ورزش و صرف غذا و غیره، امکان انتقال بیماری بین افراد در این اماکن افزایش پیدا می کند که بخش عمده ای از این موضوع به عدم رعایت بهداشت پرسنل مربوط می شود.

لذا به منظور بالا بردن سطح آگاهی کارگران تهیه و توزیع مواد غذایی و پرسنل اماکن عمومی (آرایشگرها، مربیان استخر و…) در زمینه بهداشت، آموزشگاههایی خصوصی به تایید دانشگاهای علوم پزشکی و زیر نظر وزارت بهداشت و درمان، تحت عنوان آموزشگاه بهداشت اصناف در هر منطقه تاسیس شده است.

Cinque Terre

پاسخنامه تشریحی آزمون کارشناسی ارشد بهداشت محیط ۱۳۹۷

هدف چیست؟
هدف از برگزاری این کلاسها، بیان مطالب بهداشتی به زبانی ساده برای کارگران مشغول به کار در این مکانها است و گذراندن این کلاسها برای افراد مشغول به کار در اماکن و مراکز تحت پوشش وزارت بهداشت مانند (نانوایها، قنادیها، رستورانها و فست فودها و….) الزامیست.

کلاسها طی ۶ جلسه متوالی و هر جلسه حدود ۴ ساعت برگزار می شود که موضوعاتی از قبیل بهداشت فردی، آشنایی با بیماریهای مشترک انسان و دام و بیماریهای منتقله توسط آب، غذای آلوده و حشرات، ایمنی و بهداشت کار، بهداشت مواد غذایی، طریقه شستشوی صحیح میوه و سبزیجات و همچنین آشنایی با قوانین بهداشتی و مراحل اجرای قانون در صورت تخلف بهداشتی، به کارگران آموزش داده می شود.

در پایان دوره آزمون برگزار می شود و به کسانی که نمره قبولی را دریافت کنند مدرکی تحت عنوان گواهینامه آموزش اصناف داده می شود که مدت اعتبار آن ۳سال است و تمدید آن پس از گذشت سه سال اجباریست.

موانع برگزاری کلاس ها
این طرح علاوه بر مزایایی که ذکر شد مشکلات و موانعی نیز پیشرو دارد. معمولا کارفرمایان بدلیل موقتی و فصلی بودن کارکنان برخی از اصناف از قبیل نانوایی ها و اغذیه فروشی ها و رستوران ها از ثبت نام آنها در دوره های ویژه بهداشت اجتناب می ورزند، درصورتی که می توانند پیش از استخدام آنها گواهینامه آموزش بهداشت را درخواست نمایند.

اما کدام آموزشگاه برای اخذ گواهینامه آموزش بهداشت مناسب است؟

آموزشگاهی که:

– برنامه های بین بخشی با ارگانهایی نظیر آتش نشانی، شهرداری، اورژانس و… دارد.

– از زبده ترین مدرسین جهت آموزشات استفاده نمایند.

– از وسایل کمک آموزشی و سمعی بصری استفاده نماید.

– بصورت عملی و کاربردی و نه صرفا تئوری آموزش های لازم ارائه شود.

– از تکنیکهای آموزش بهداشت همانند پرسش و پاسخ، گلوله برفی، بارش افکار و… استفاده شود.

– از تابلوی فلیپ چارت در آموزشات استفاده گردد.

آموزشگاه بهداشت اصناف سیب سلامت با استفاده از روشهای فوق مجری برگزاری بهترین دوره های ویژه اصناف، پسماند و میکروپیگمنتیشن در ایران می باشد.

جهت دریافت اطلاعات تماس به سایت آموزشگاه به نشانی www.sibesalamat.org مراجعه فرمایید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.