دستورالعمل های مقابله محیطی با بیماری آنفلولانزای فوق حاد پرندگان

0 118

در اثر بیماری آنفلولانزای فوق حاد پرندگان تاکنون سه پاندمی ایجاد شده که منجر به بروز خسارات جانی و مالی فراوان گردیده و در مواردی حتی اقتصاد کشورها را به مخاطره انداخته است. شیوع مجدد این بیماری در میان جمعیت های ماکیان توام با این تجربیات تلخ مسئولان بهداشتی کشورها را بر آن داشته تا با بکار بستن اقداماتی از بروز مجدد پاندمی جدید دیگری که می تواند حیات جمع کثیری از مردم را به مخاطره اندازد جلوگیری نمایند.

روشهای متنوع کنترل این بیماری در میان جمعیت های دامی چه در مرغداری های صنعتی و چه در مرغداری های سنتی اهمیت کنترل و نظارت های بهداشت محیطی را بیش از پیش نشان می دهد. ضمن اینکه نقش بهداشت حرفه ای در کنترل شرایطی که می تواند کارگران شاغل در مرغداری ها و یا افراد اکیپهای مبارزه را به بیماری آلوده ساخته و موجبات نوترکیبی ویروس را فراهم آورد نباید ناچیز شمرد؛ بدین لحاظ دستورالعمل پیش رو در مرکز سلامت محیط و کار با هدف فراهم آوردن بستر مناسب و جایگاهی فعال برای همکاران بهداشت محیط و حرفه ای تهیه و تنظیم و به معاونتهای بهداشتی سراسر کشور ابلاغ گردیده است.

Cinque Terre

پاسخنامه تشریحی آزمون کارشناسی ارشد بهداشت محیط ۱۳۹۷

سرفصل های این دستورالعمل شامل:

– دستورالعمل حفاظت شغلی در افرادی که با حیوانات آلوده تماس دارند
– دستورالعمل اختصاصی برای کلیه پرسنل دخیل در مدیریت طغیان HPAI در ماکیان
– دستورالعمل نحوه دفع لاشه های آلوده
– دستورالعمل حفاظت شغلی کارگران دخیل در کشتار و دفع لاشه های آلوده یا مشکوک به آلودگی
– دستورالعمل آماده سازی گوشت مرغ جهت مصرف در شرایط بروز طغیان بیماری آنفولانزای پرندگان
– دستورالعمل نحوه مقابله واحدهای بهداشت محیط و حرفه ای در شرایط بروز طغیان بیماری HPAI و H5N1

بیماری آنفلولانزای پرندگان یک بیماری بسیار مسری در طیور است که در حال حاضر در میان ماکیان در آسیا به حالت اپیدمی درآمده است. تماس با ماکیان مبتلا و مدفوع آنها یا گرد و غبار و خاک آلوده به مدفوع آنها می تواند موجب بروز عفونت انسانی شود. این توصیه ها به این دلیل ارائه می شوند که مواردی از عفونت و ابتلای انسانی مرتبط با اپیدمی موجود در میان ماکیان دیده شده است.

دانلـود فایل

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.