دستورالعمل تعیین عاملین مجاز توزیع و فروش فرآورده های دخانی

0 161

براساس ماده (۷) قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات مصوب شهریورماه ۱۳۸۵ مجلس شورای اسلامی دستورالعمل تعیین عاملین مجاز توزیع و فروش فرآورده ­های دخانی به شرح ذیل تعیین می گردد.

فصل اول – تعاریف

Cinque Terre

پاسخنامه تشریحی آزمون کارشناسی ارشد بهداشت محیط ۱۳۹۷

ماده ۱- عامل مجاز توزیع و فروش محصولات دخانی: شخص حقیقی یا حقوقی است که با اخذ مجوزهای قانونی نسبت به خرید و فروش فرآورده ­های دخانی مجاز اقدام می­نماید.

ماده ۲- پروانه فروش: مجوزی است که توسط اتحادیه­ های صنفی ذیربط ، برای آندسته از صنوف خرده فروش که دارای پروانه کسب و ملت کارت اصناف بوده و براساس این دستورالعمل مجاز به عرضه و یا فروش کالای دخانی  می باشند ، صادر می­گردد.

ماده ۳- مجوز عاملیت: مجوزی است که توسط شرکت دخانیات ایران جهت بازرگانی مواد دخانی برای افراد صنفی عمده­ فروش دارای پروانه کسب و ملت کارت اصناف صادر می­گردد.

ماده ۴- فرآورده های دخانی: هر ماده یا فرآورده­ای است که تمام یا بخشی از ماده خام تشکیل دهنده آن ، گیاه توتون یا تنباکو یا مشتقات آن باشد.

ماده ۵- عامل خرده­ فروش: فرد صنفی دارای پروانه فروش است که فرآورده­ های دخانی را از واحدهای عمده فروش تهیه و به مصرف کننده نهایی عرضه می­ نماید.

ماده ۶- عامل عمده فروش: فرد صنفی است که فرآورده­ های دخانی را از مبادی اولیه تولید و تامین ، تهیه و به واحدهای مجاز عرضه می­ نماید و دارای مجوز عاملیت از شرکت دخانیات می­باشد.

تبصره ۱- واحدهای صنفی عمده­ فروش مجاز به عرضه محصولات دخانی خود به مصرف ­کننده نهایی نمی­ باشند.

تبصره ۲- کلیه توزیع­ کنندگان و شرکتهای پخش کالای دخانی عمده ­فروش محسوب می­گردند.

فصل دوم – عاملین عمده فروش

ماده ۷- آندسته از عاملین عمده­ فروش فرآورده­ های دخانی که درحال حاضر با شرکت دخانیات همکاری داشته و دارای مجوز عاملیت از شرکت مزبور می­باشند ، لیکن فاقد پروانه کسب هستند ، موظفند ظرف مدت ۴ ماه از زمان ابلاغ این دستورالعمل نسبت به دریافت پروانه کسب و ملت کارت اصناف از یکی از اتحادیه­ های بنکداران مواد غذایی ، خواروبار فروش و سقط فروش و سوپر مارکت و ارائه آن به شرکت دخانیات مبادرت نمایند ، در غیر این صورت شرکت دخانیات موظف به لغو عاملیت آنها می­باشد.

تبصره- شرکت دخانیات ایران موظف است لیست عاملین عمده ­فروش را به سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و پلیس نظارت بر اماکن عمومی ناجا اعلام نماید.

ماده ۸- عاملین عمده ­فروش فرآورده های دخانی، مجاز به عرضه فرآروده ­های دخانی که دارای شماره سریال، برچسب ویژه و درج عبارت مخصوص فروش در ایران (بر روی کلیه بسته­بندی­های وارداتی) نباشد نیستند. با متخلفین علاوه برماده ۱۱  قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات طبق قانون و مقررات نظام صنفی برخورد می­گردد.

ماده ۱۱: فروش و عرضه دخانیات به استثنای اماکن موضوع ماده (۷) این قانون، عرضه محصولات بدون شماره سریال و علامت مصوب، تکرار عدم پرداخت مالیات، مستوجب مجازات از دومیلیون یکصد و پنجاه هزار  ( ۲,۱۵۰,۰۰۰ ) ریال تا یکصد و سی میلیون ( ۱۳۰,۰۰۰,۰۰۰ ) ریال جزای تقدی است و میزان مجازاتهای یاد شده براساس نرخ تورم (هر سه سال یکبار) با اعلام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و تایید هیات وزیران قابل افزایش است.

 فصل سوم – عاملین خرده ­فروش

ماده ۹- واحدهای مجاز توزیع و فروش محصولات دخانی صرفا مجازبه عرضه فرآورده ­های دخانی که ازمبادی مجاز تامین کرده ­اند می­ باشند. درصورت تخلف عاملین مزبور، طبق قانون و مقررات نظام صنفی با آنان برخورد می گردد.

ماده ۱۰- واحدهای صنفی مجاز خرده­ فروش در هر شهرستان عبارتند از صنوف خواروبار فروش ، سوپر مارکت و سقط فروش.

ماده ۱۱- اتحادیه ­های صنفی مکلفند ، لیست عاملین خرده­فروش مجاز را به سازمانها یا ادارات بازرگانی مربوطه و واحدهای بازرسی و نظارت اصناف اعلام نمایند.

تبصره – اتحادیه ­های صنفی مجاز به صدور پروانه فروش مواد دخانی جهت واحدهای صنفی که تا شعاع صد متری از مراکز آموزشی و ورزشی و اماکن زیارتی قرار دارند نمی ­باشند.

ماده ۱۲- محصولات دخانی باید در بسته­ بندی ­هایی از قبیل پاکت ، کارتن ، قوطی و لفافه بوده وبا شماره سریال و برچسب ویژه شرکت دخانیات ایران عرضه یا به فروش برسد درج عبارت «مخصوص فروش در ایران» بر روی کلیه بسته­ بندی ­های محصولات دخانی وارداتی الزامی است.

تبصره- فروش محصولات دخانی بصورت فله­ ای ، باز و یا نخی ممنوع است.

ماده ۱۳- براساس ماده ۱۱ آیین نامه اجرایی قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات ، عاملین مجاز فرآورده های دخانی موظفند از فروش هرگونه فرآورده­های دخانی به افراد کمتر از (۱۸) سال سن و یا به واسطه آنها خودداری نمایند. درصورت مشکوک بودن سن خریدار ، ارایه مدرک شناسایی مبنی ­بر داشتن حداقل (۱۸) سال سن از طرف خریدار الزامی است.

ماده ۱۴- شبکه مجاز توزیع محصولات دخانی صرفا عوامل عمده ­فروش و خرده­ فروش مجاز تعریف شده در این دستورالعمل می­باشد و توزیع برخلاف این شبکه تخلف محسوب و با متخلف طبق قانون و مقررات نظام صنفی برخورد می گردد.

ماده ۱۵- فروش محصولات دخانی از طریق اینترنت و دستگاه ­های خودکار فروش ممنوع است.

ماده ۱۶- فروش و عرضه محصولات دخانی توسط عاملین مجاز نباید به نحوی باشد که نمایانگر تبلیغ محصولات دخانی برای عموم باشد.

تبصره- عرضه­ کنندگان و فروشندگان آلات و ادوات استعمال دخانیات از جمله قلیان مجاز به نمایش اقلام مذکور در معرض دید عموم نمی ­باشند.

ماده ۱۷- بازرسان سازمان­های بازرگانی استان­ها و سازمان­های صنفی و ناظران کمیسیون­های نظارت و مامورین نیروی انتظامی ، دخانیات و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی نسبت به بازرسی از واحدهای صنفی عمده ­فروش و خرده­فروش اقدام خواهد نمود و در صورتی که واحدهای مزبور مرتکب تخلفات صنفی گردند موارد تخلف را برای رسیدگی به هیات­های رسیدگی به تخلفات صنفی موضوع ماده ۷۲ قانون نظام صنفی اعلام می­ نمایند. واحدهای صنفی عمده فروش و خرده فروش موظف به ارائه کارت عاملیت فروش مواد دخانی به بازرسان، ناظران و ماموران دستگاه های فوق الذکر می باشند.

ماده ۱۸- نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران موظف است در کلیه مراحل اجرایی عملیات بازرسی اماکن عمومی و محل­های عرضه مواد دخانی همکاری لازم را با مامورین و بازرسان وزارتخانه ­های بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و بازرگانی و دخانیات و اتحادیه ­ها و مجامع امور صنفی بعمل آورد.

ماده ۱۹- مامورین بهداشتی و سایر مامورین ذیربط موظفند در اجرای قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات و آیین ­نامه مربوطه و این دستورالعمل گزارش­های خود را حسب مورد برای مراجع ذیصلاح ارسال دارند.

  ماده ۲۰- این دستورالعمل در ۲۰ ماده و ۷ تبصره و براساس ۷ قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات تهیه و در جلسه مورخ ۱۳۸۷/۱/۲۸ ستاد کشوری کنترل و مبارزه ملی با دخانیات به تصویب رسید.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.