دانشمندان: در قطب شمال پلاستیک می بارد

0 91

طبق پژوهشی تازه میکروپلاستیک ها یا همان ذرات ریز پلاستیکی که سطح هر چیزی را پوشانده اند و از محصولات بزرگ تر جدا می شوند، سر از یخ های قطب شمال در آورده اند. دانشمندان اعلام کرده اند که هر لیتر از برف موجود در قطب شمال حاوی بیش از ۱۰ هزار ریز پلاستیک است؛ رقمی بسیار بزرگ که نشان می دهد حتی دور افتاده ترین مناطق زمین هم از مشکل پلاستیک های ساخته دست بشر در امان نیستند.

اما نکته عجیب اینکه برخلاف اغلب مناطق بررسی شده در این پژوهش Svalbard محدوده ای کاملا ایزوله و بیشتر یخی است و در نتیجه این پرسش در ذهن دانشمندان به وجود آمده است که چطور حجم عظیم پلاستیک توانسته به این منطقه دور افتاده راه پیدا کند.

Cinque Terre

پاسخنامه تشریحی آزمون کارشناسی ارشد بهداشت محیط ۱۳۹۷

پژوهش ها نشان می دهد که باد احتمالا عامل انتقال ریزپلاستیک ها به این منطقه بوده؛ در واقع با کمک باد این ذرات ریز پلاستیکی به داخل اتمسفر زمین انتقال پیدا کرده اند و با بارش باران یا برف مجددا به زمین منتقل شده اند.

بسیاری از ذراتی که در قطب شمال پیدا شدند مسافت هایی طولانی را طی کرده اند و برای مثال از آسیا و اروپا به این نقطه رسیده اند و باعث آلودگی منطقه ای شده اند که تصور می شد یکی از معدود نقاط بکر باقیمانده در زمین باشد.

ریزپلاستیک ها که در پاره ای از موارد از جمله در صنعت آرایشی عمدا تولید می شود، عموما نتیجه تجزیه یا آسیب رسیدن به پلاستیک های بزرگ تر هستند. برای مثال کشتی ها به مرور زمان ذراتی از رنگ بدنه خود را از دست می دهند و این رنگ وقتی کشتی با یخ برخورد می کند ناپدید می گردد و سر از طبیعت در می آورد.

انتهای پیام/

 
منبع: دیجیاتو

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.