داروهای اعصاب علت ۷۰ درصد مسمومیت‌های دارویی در بزرگسالان است

0 223

رئیس گروه تجویز و اطلاع رسانی سلامت سازمان غذا و دارو گفت: داروهای موثر در بیماری‌های اعصاب و روان مانند داروهای آرام‌بخش، ضد افسردگی و مسکن‌های غیر مخدر، علت ۷۰ درصد از موارد مسمومیت دارویی هستند.

به گزارش سایت بهداشت محیط، یسنا به منش رئیس گروه تجویزو مصرف منطقی و اطلاع رسانی فرآورده‌های سلامت سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه شایعترین علت بروز مسمومیت در جهان، مصرف داروها بیش از مقادیر درمانی است، بیان کرد: با توجه به آمار سازمان پزشکی قانونی کشور در خصوص مرگ و میر ناشی از مسمومیت با داروها، طی هشت سال اخیر، تعداد موارد مرگ ناشی از مسمومیت‌های دارویی از ۶۰۰ نفر به حدود ۸۰۰ نفر در سال ۱۳۹۷ رسیده است.

Cinque Terre

پاسخنامه تشریحی آزمون کارشناسی ارشد بهداشت محیط ۱۳۹۷

وی با بیان اینکه مرگ ناشی از مسمومیت دارویی در کشور ما نزدیک به ۲۰ درصد کل موارد مرگ ناشی از مسمومیت را شامل می‌شود، افزود: در سال ۱۳۹۷، اولین علت مراجعه به بخش مسمومیت‌های بیمارستان‌‌ها با شیوع حدود ۴۰ درصد، به بیش از ۶۰ هزار مراجعه رسیده است.

به منش افزود: شیوع مسمومیت دارویی در شهرهای ایران متفاوت است و در بیمارستان‌های شهرهای اردبیل،آبادان، یاسوج، شیراز، گیلان، گلستان، زاهدان، اراک و ارومیه، مراجعات مسمومیت‌های دارویی، درصد بالاتری را نسبت به دیگر مسمومیت‌ها به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: بیشترین تعداد مراجعه مسمومیت‌های دارویی در بیمارستان‌های لقمان حکیم با
۶۴۰۰ مراجعه مسمومیت دارویی، سپس گیلان، آذربایجان غربی، مازندران، اردبیل، مشهد، گلستان، کردستان، بندرعباس، به ترتیب از ۵۲۰۰ تا ۱۷۰۰ مراجعه مسمومیت دارویی در سال ۱۳۹۷ بوده است.

رئیس گروه تجویز و مصرف منطقی و اطلاع رسانی فرآورده‌های سلامت خاطرنشان کرد: ۴۸ درصد از کل مسمومیت‌های مراجعه شده به بیمارستان‌ها علت تعمدی دارد.

به منش تصریح کرد: مسمومیت‌های دارویی در کودکان با شیوع کمتر از ۴ درصد و اغلب به صورت اتفاقی و در اثر کنجکاوی کودک و یا اشتباه والدین رخ می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: در بزرگسالان داروهای موثر در بیماری‌های اعصاب و روان خصوصا داروهای آرامبخش، ضد افسردگی و ضد جنون و مسکن‌های غیر مخدر، عهده دار نزدیک به ۷۰ درصد از موارد مسمومیت دارویی هستند.

انتهای پیام/

 
منبع: فارس

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.