جلسه بررسی مشکلات دفاتر خدمات سلامت برگزار شد

1 166

به گزارش سایت بهداشت محیط، جلسه بررسی مشکلات دفاتر خدمات سلامت با حضور مهندس فرهادی معاون فنی بهداشت محیط مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، اعضای هیئت مدیره انجمن علمی بهداشت محیط ایران، نمایندگان انجمن صنفی دفاتر خدمات سلامت و نمایندگان ممیزان بهداشتی کشور روز شنبه ۱۲ مرداد ۹۸ در محل دفتر انجمن علمی بهداشت محیط برگزار شد.

در این جلسه ابتدا نمایندگان ممیزان بهداشتی به بیان مشکلات خود پرداختند. اهم مسائل و مشکلات اعلام شده عبارت بودند از:

Cinque Terre

پاسخنامه تشریحی آزمون کارشناسی ارشد بهداشت محیط ۱۳۹۷

  • تعرفه پایین ممیزی و پایین بودن حقوق
  • بیمه نبودن ممیزین
  • تخلف دفاتر خدمات سلامت در قراردادهای با ممیزین
  • سلیقه ای بودن عملکرد دفاتر خدمات سلامت
  • تواتر ساعتی نامناسب برای اکثر صنوف
  • فقدان محلی برای ارجاع شکایات ممیزین
  • عدم همکاری کارشناسان بهداشت محیط مراکز بهداشتی درمانی با ممیزین

در ادامه مهندس حسنی نماینده انجمن صنفی دفاتر خدمات سلامت، برخی از مشکلات ذکر شده توسط نماینده ممیزین را تایید نمود و در عین حال متذکر شد که برخی از موارد مطرح شده ناشی از عدم آگاهی ممیزین از حق و حقوق خود و عدم پیگری آنها است. وی مهمترین مشکلات دفاتر خدمات سلامت را عملکرد متفاوت دانشگاههای علوم پزشکی در این زمینه و فقدان جایگاه مناسب و تعریف شده دفاتر بین صنوف دانست. وی اظهار داشت برای یک واحد صنفی در حال حاضر تعارضی وجود دارد که نقش کارشناس بهداشت محیط مراکز بهداشتی و ممیزین بهداشتی چیست و چرا هر دو برای بازدید مراجعه می کنند؟ واحد صنفی نمی داند به حرف چه کسی گوش کند!

در ادامه مهندس فرهادی به بیان سابقه و چرایی تشکیل دفاتر خدمات سلامت پرداخت و آن را گزینه ناگزیر برای کاهش تصدی گری دولت دانست. به گفته وی این دفاتر در صورتیکه بصورت کامل در کشور اجرایی شوند می توانند حجم بالایی از فارغ التحصیلان بهداشت محیط را مشغول به کار نمایند.

دکتر مصداقی نیا رئیس انجمن علمی بهداشت محیط و مهندس فراهانی معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت

معاون فنی بهداشت محیط مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، هماهنگی بیشتر دانشگاههای علوم پزشکی کشور در اجرای طرح دفاتر خدمات سلامت را لازم دانست. به گفته وی، وزارت بهداشت با ارسال بسته خدمت به کارشناسان بهداشت محیط شاغل در معاونتهای بهداشتی کشور، یکی از وظایف آنها را تعامل با دفاتر خدمات سلامت دانسته اما متاسفانه هنوز مقاومتهایی در این زمینه در سطح کشور وجود دارد. به گفته وی در مناطقی که این طرح اجرا می شود وظیفه بازدید بر عهده ممیزین است و کارشناسان بهداشت محیط باید از طریق سامانه بازرسی ظرف حداکثر ۷۲ ساعت، فرم بازدید را تایید یا رد نمایند.

وی با بیان اینکه این طرح نوپاست و هنوز تا استقرار کامل آن زمان نیاز است به وجود مشکلات متعدد که توسط ممیزین بیان شد اذعان نمود. به روز شدن دستورالعملها و پایش مداوم مشکلات این دفاتر از جمله راهکارهایی بود که وی جهت حل مشکلات به آن اشاره کرد. وی تنها مرجع قانونی رسیدگی کننده به شکایات ممیزین را وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دانست و اذعان کرد در صورتیکه ممیزین به حق و حقوق خود آگاه شوند مشکلاتی مانند بیمه را نخواهند داشت.

مهندس فرهای ضمن تایید پایین بودن نرخ تعرفه، وعده داد که در آینده نزدیک نرخ جدید تعرفه به تایید سازمان برنامه و بودجه خواهد رسید.
وی پیشنهاد کرد انجمن صنفی دفاتر خدمات سلامت با تشکیل کمیته تخلفات، مشکلات مربوط به ممیزین را پیگیری و با طراحی فرم قراردها، پیگیری لازم را جهت عملکرد یکنواخت دفاتر خدمات سلامت انجام دهد.

نمایندگان ممیزین بهداشتی و انجمن صنفی دفاتر خدمات سلامت حاضر در جلسه
 
منبع: انجمن علمی بهداشت محیط ایران
1 نظر
  1. مینا احمدی می گوید

    سلام چرا انجمن پیگیر وضعیت دفاتر خدمات سلامت نمیشه اینطوری که دارن پیش میرن این طرح محکوم به شکست هست؟ دفاتر هیچ پشتوانه ای ندارن و خدمات و تعرفه بسیار کمی دارن

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.