بوی دی‌اکسید کربن بینایی پشه‌ها در دنبال کردن طعمه را بهبود می‌بخشد

0 150

پژوهش جدید محققان دانشگاه ویرجینیا نشان می دهد که نه تنها گاز دی اکسید کربن ناشی از بازدم برای پشه ها جذاب است، بلکه بینایی این حشرات را نیز برای دنبال کردن طعمه بهبود می دهد.

به گزارش سایت بهداشت محیط، تا پیش از این تحقیق پژوهشگران می دانستند که پشه ها از توانایی تشخیص ارتباط بین بو و رفتار انسان برخوردار بوده و دی اکسید کربن موجود در بازدم یکی از عوامل جذب شدن پشه ها به انسان است. حال تیمی از محققین دانشگاه پلی تکنیک ویرجینیا (Virginia Tech) با ساخت یک «شبیه ساز پرواز» مخصوص این حشرات، به شکل عمیق تر تأثیر دی اکسید کربن بر رفتار این موجودات را بررسی کردند.

Cinque Terre

پاسخنامه تشریحی آزمون کارشناسی ارشد بهداشت محیط ۱۳۹۷

از این شبیه ساز برای آزمایش تأثیر گاز دی اکسید کربن بر رفتار پشه ها استفاده شد.

در این آزمایش تعدادی پشه تب زرد با نام علمی Aedes aegypti در شبیه ساز مخصوص قرار گرفتند. در این وسیله سیلندر شکل، لامپ های LED خاموش و روشن شونده حرکت طعمه ها (انسان) را شبیه سازی می کردند. روی سر هر کدام از پشه ها یک کلاه مینیاتوری که به کمک پرینتر سه بعدی ساخته شده بود قرار گرفت تا از فعالیت مغزی آن ها اسکن تهیه کند.

بوی گاز دی اکسید کربن علاوه بر تحریک حس بویایی، حس بینایی حشره را هم بهبود می بخشد.

پس از رها کردن پشه ها در شبیه ساز، گاز دی اکسید کربن در محیط آزاد شد و محققان متوجه شدند این کار نه تنها بخش بویایی مغز پشه ها را تحریک می کند، بلکه نورون های بخش پردازش بینایی مغز نیز تحریک می شوند. نتیجه تحریک قسمت بینایی، بهبود دید پشه ها در دنبال کردن دقیق تر طعمه هاست. پژوهشگران با تحلیل فرکانس بال زدن پشه ها، سرعت آنها و تغییر الگوی پرواز با توجه به الگوی روشن و خاموش شدن لامپ های LED به این مسئله پی بردند.

«Clément Vinauger» پروفسور ارشد این کار پژوهشی معتقد است تحلیل نحوه پردازش اطلاعات توسط پشه ها در ساخت تله و طعمه های بهتر برای به دام انداختن آنها حیاتی است:

«هدف ما در این تحقیق فهم عمیق تر مکانیزم هایی بود که پشه ها را تا این حد موجوداتی کارا در انتقال بیماری تبدیل کرده. از همه مهم تر، به دنبال فهم بهتر فاکتورهای شناسایی طعمه در این حشرات بودیم.»

این تحقیق به تازگی در ژورنال Current Biology به چاپ رسید.

 
منبع: دیجیاتو

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.