بررسی عفونت های بیمارستانی مجاری ادراری و روش های پیشگیری از آن

[نویسنده: دکتر حسین معصوم بیگی]
 • دکتر حسین معصوم بیگیاستادیار گروه مهندسی بهداشت محیط دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج)


 • اهداف آموزشی :

  عفونت بیمارستانی یکی از مشکلات مهم بیمارستانهاست که هزینه های زیادی را به بیمار و بیمارستان تحمیل می کند و در واقع یک بیماری واگیردار است که هیچ بیمارستانی نسبت به آن مصونیت ندارد .با توجه به اینکه در بین انواع عفونتهای بیمارستانی،عفونتهای بیمارستانی مجاری ادراری از نظر میزان شیوع با ۴۰% ، در اولویت اول قرار دارد، بررسی آن از اهمیت خاصی برخوردار است در حالیکه متاسفانه در بیمارستانهای ایران کمتر به این مسئله توجه میشود . به همین علت برای آگاه سازی بیشتر همکاران بهداشتی و کادر خدمات درمانی در بیمارستانهاو سایر نیروهای دست اندر کار بهداشت و درمان ، این مقاله نوشته شده است تا انشاءالله در پیشبرد هرچه بیشتر اهداف پیشگیری در این زمینه مؤثر واقع شود و گامی هرچند کوچک در جهت مقابله با این مشکل اساسی بویژه در بیمارستانها باشد.

   

 • امروزه عفونتهای بیمارستانی به عنوان یک بیماری جدی مورد توجه خاص بوده و یکی از مسائل ومشکلات مهمی است که فکر وذهن و وقت زیادی از متخصصین علوم پزشکی را به خود اشغال کرده است.عفونتهای بیمارستانی یک بیماری نیست بلکه بدلیل تنوع آنها ,مجموعه ای از بیماریهاست و بیمار ۴۸ ساعت بعد از بستری شدن در بیمارستان به آنها مبتلا می شود.

  در بین انواع عفونتهای بیمارستانی ,عفونتهای بیمارستانی مجاری ادراری (Urinary Tract Infection) دارای شیوع بیشتری بوده و حدوداً ۴۰% از کل را شامل می شود. تمام بیمارستانها با این مشکل مواجه هستند وسعی دارند با رعایت مقررات بهداشتی وتلاش مدیران خود ومسئولین کمیته های کنترل عفونتهای بیمارستانی و برنامه ریزی لازم از میزان آن بکاهند. در این مقاله سعی شده تا انواع عفونتهای مجاری ادراری,عوارض آنها,نحوه شروع,علائم,میکروارگانیزمهای منشاء عفونتهای مجاری ادراری ,عوامل موثر بر بیماریزائی میکربها , اقدامات موثر در پیشگیری و اقدامات بهداشتی لازم برای افراد مبتلا مورد بررسی قرار بگیرد.

 • محتوای غیر رایگان!

  جهت دسترسی به محتوای این بخش، لطفا وارد محیط کاربری خود شده و عضویت خود را به یکی از سطح مورد نیاز ارتقاء دهید.

   

  مخصوص اعضای ویژه

  شما همچنین ممکن است بپسندید مطالب بیشتر از نویسنده

  ارسال یک پاسخ

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.