بررسی عوامل محیطی موثر بر فلور باکتری های هوای تهران

[ نویسنده: دکتر حسین معصوم بیگی ]
 • دکتر حسین معصوم بیگیاستادیار گروه مهندسی بهداشت محیط دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج)


 • اهداف آموزشی

  • آشنائی با عوامل محیطی موثر بر فلور باکتریهای هوا
  • آشنائی با نحوه و میزان تاثیر عوامل محیطی بر فلور باکتریهای هوا
  • آشنائی با اهمیت آلودگی میکروبی هوا

   

 • هر انسان در طول حیات خود میلیونها فوت مکعب هوا تنفس می نمایدو با توجه به تهدید ناشی از عفونتهای مجاری تنفسی فوقانی توجه متخصصین به بحران آلودگی هوا به عنوان یکی از آلاینده های محیط زیست بیشتر شده است.به همین علت بررسی فلور باکتری های هوا و نقش عوامل محیطی بر آنها از اهمتیت خاصی برخوردار است.

  تغییراتی که در شرایط آب هوایی و محیط زیست ایجاد می شوند بطور مستقیم یا غیر مستقیم برروی آلاینده های هوا موثر می باشند و این تغییرات می تواند تا مرحله ایجاد شرایط حاد و بحرانی به نحوی که سلامتی مردم را بشدت تهدید نماید پیش رود. این تغییرات شامل تغییرعواملی از قبیل رطوبت هوا, دمای هوا, پایداری هوا, تابش نورخورشید, میزان بارندگی و ریزشهای جوی, روزهای هفته و فصول سال می باشد. طی تحقیقی که جهت مطالعه و بررسی کیفیت باکتری های هوازی هوای تهران در سال های پیش انجام شده اثر عوامل محیطی روی فلور میکروبی هوای شهر تهران بااندازه گیری پارامترهای مورد نظر در محلهای نمونه برداری مورد بررسی قرار گرفت که بخشی از نتایج آن عبارتند از:

  ۱- رطوبت هوا موثرترین عامل روی میانگین تعداد باکتریها درهرمترمکعب هوا بوده و بعد از آن روزهای هفته و سپس دمای هوا و فصول نمونه برداری ارتباط معنی داری با تغییرات آلودگی میکروبی هوای شهر تهران داشتند.

  ۲- طی سه فصل نمونه برداری در محدوده رطوبتی ۷۰-۶۱% میانگین تعداد باکتریها در مرکز شهر در بیشترین حد بود که در واقع محدوده خطر از جهت تهدید سلامتی مردم بویژه کودکان و سالمندان می باشد و زنگ خطری برای آنهاست زیرا دراین شرایط ذرات معلق محتوی میکراورگانیزمها درهوا دربیشترین حد می باشند.

  ۳- بیشترین میانگین تعداد باکتریها در هر متر مکعب هوا که خطرناکترین وضعیت برای سلامتی مردم می باشد در فصل پائیز است بخصوص زمانی که رطوبت نسبی هوا ۷۰-۶۱% می باشد . با توجه به یافته های فوق می توان با پاپش وکنترل مداوم عوامل محیطی بویژه رطوبت هوا،دمای هوا و پایداری هوا در بخش مرکزی شهر و با توجه به تغییرات آب و هوایی و پیش بینی های لازم در شرایط بحرانی آلودگی هوا مردم را از خطرات احتمالی که حضور در بخش مرکزی شهر آنها را تهدید می نماید آگاه کنیم.

 • محتوای غیر رایگان!

  جهت دسترسی به محتوای این بخش، لطفا وارد محیط کاربری خود شده و عضویت خود را به یکی از سطح مورد نیاز ارتقاء دهید.

   

  مخصوص اعضای ویژه

  شما همچنین ممکن است بپسندید مطالب بیشتر از نویسنده

  ارسال یک پاسخ

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.