مدیریت تقاضا و مصرف آب در زمان کم آبی

[ نویسنده: دکتر حسین معصوم بیگی ]

 

اهداف آموزشی

فراگیران محترم بعد از مطالعه این مقاله خواهند توانست :

– ضرورت رویکرد پیشگیرانه در مدیریت تقاضا و مصرف آب را توضیح دهد.

– روش های حفظ آب برای استفاده در بحران کم آبی را توضیح دهد.

– بتوانند مراحل هرم مدیریت مصرف آب را توضیح دهد.

– روش های اصلاح الگوی مصرف آب، در بخش مصارف خانگی، عمومی، کشاورزی و صنعتی را توضیح دهد.

 

 • برنامه ها و سیاست های آینده مدیریت صنعت آب باید با برنامه ریزی لازم، بتواند حاشیه امنی را برای تامین انواع نیازهای مردم در کوتاه مدت و دراز مدت فراهم نماید. طرح مدیریت مصرف آب ارائه شده در این مقاله، در مرحله اول توجه خاصی به حفظ و استفاده بهینه از منابع آب دارد و با بکارگیری مراحل پیش بینی شده در هرم مدیریت حفظ آب، می تواند نقش مهمی در کاهش مصرف آب ایفاء نماید. در ادامه نیز باید با فرهنگ سازی و آموزش لازم و کافی مردم و مدیریت مناسب آب مصرفی و فاضلاب تولیدی، برنامه های موثر و کارآمدی طراحی و اجرا شود و با نظارت دائم بر اجرای آن، نسبت به اصلاحات لازم طرح اقدام گردد.

  در این مقاله ضمن توجه به رویکرد پیشگیرانه برای مقابله با بحران کم آبی، طرح مدیریت تقاضا و مصرف آب با تاکید بر استفاده بهینه از منابع آب و اصلاح نگرش و رفتار مصرف کننده و جلوگیری از اتلاف آب، که کلید حفظ آب و کنترل آسانتر بحران های کم آبی در آینده هستند، ارائه شده است.

 • محتوای غیر رایگان!

  جهت دسترسی به محتوای این بخش، لطفا وارد محیط کاربری خود شده و عضویت خود را به یکی از سطح مورد نیاز ارتقاء دهید.  شما همچنین ممکن است بپسندید مطالب بیشتر از نویسنده

  ارسال یک پاسخ

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.